Při holení třísel a intimních partií se může vyskytnout jedna velká nepříjemnost, a tou je zarůstání chloupků v tříslech. Co je příčinou tohoto nepříjemného jevu? A jak zajistit, aby se už neopakoval? Přesně na to se podíváme v následujícím článku.
Obsah
Chcete mít sami od zarůstajících chloupků jednou provždy pokoj? Pak existuje v podstatě jen jedna volba. Laserová epilace třísel dokáže zničit chloupek včetně cibulky a zabránit tak jeho dalšímu růstu s trvalou platností. Přijďte tuto proceduru podstoupit do našeho salonu!
Jaké jsou hlavní důvody zarůstání chloupků v tříslech?
Genetika
Naše genetika velkou měrou určuje jak vypadáme, a částečně i jak se chováme. Naši rodiče nám dávají do vínku barvu vlasů, očí, ale také způsob, jakým porostou naše chloupky.
Genetické faktory určují charakteristiky jako hustota, struktura a růstový vzorec chloupků. Někteří lidé mají genetickou predispozici k hustějším a kudrnatějším chloupkům, které jsou náchylnější k zarůstání chloupků v intimních partiích zpět do pokožky.
Genetika také ovlivňuje růstové vzorce chloupků. V některých případech se mohou chloupky kudrnatit a růst ve směru, který podporuje zarůstání.
Také typ pleti může rozhodovat o tom, nakolik nám chloupky budou či nebudou zarůstat. Například typy pleti, které jsou geneticky náchylné k větší produkci kožního mazu mohou mít vyšší riziko zarůstajících chloupků. Také užší folikuly chloupků mohou zapříčinit zarůstání chloupků zpět do pokožky.
Genetika může ovlivnit i hormonální rovnováhu těla, která má vliv na růst chloupků. Hormonální změny se mohou promítnout například v hustotě, textuře a růstových vzorcích chloupků.
Nevhodné oblečení
S objevem umělých vláken a masivní výrobě oblečení z něj došlo se stal problém zarůstajících chloupků palčivější než dříve. Trend těsného a upnutého oblečení tomu také nepomohl. Jak zarůstání chloupků s těmito jevy souvisí?
Těsné oblečení se neustále tře o pokožku, což může v první řadě vést k jejímu podráždění. Upjaté oblečení a spodní prádlo navíc brání chloupků přirozeně vyrůstat ven, takže se stává, že místo toho začne zarůstat zpět do kůže..
Syntetické tkaniny nebo těsné oblečení, které nedovoluje kůži dýchat, často zadržují vlhkost a pot. Takto zapařené prostředí je živnou půdou pro růst bakterií a může zhoršovat podráždění pokožky. Tím vyšší je logicky i pravděpodobnost zarůstání chloupků.
Pokud navíc nosíte příliš těsné oblečení po holení, depilaci nebo epilaci, zvyšujete riziko podráždění kůže a s ním i riziko zarůstání chloupků.
S ohledem na výše uvedené tedy doporučujeme nosit volné, prodyšné oblečení, a to zejména po holení nebo jiných metodách odstraňování chloupků. Ideální je také sáhnout po oblečení z přírodních materiálů, jako je například bavlna, která pomáhá udržet pokožku suchou a zdravou.
Špatná technika holení
Nejčastější příčinou zarůstání chloupků je bezesporu klasické holení, pokud jej provádíte neodborně. Špatná technika holení vede k podráždění i růstu chloupků špatným směrem. Pokud špatně oholenou pokožku ještě uzavřete těsným oblečením, je problém na světě.
Aby lidé takovým problémům předešli, často sahají po jiných metodách odstranění chloupků, jako je depilace voskem, cukrem nebo chemickým depilačním krémem. Voskování je bolestivé a pro intimní partie se příliš nehodí, zvláště děláte-li jej podomácku.
Depilace cukrem je šetrnější jen o málo, a depilační krémy se pro citlivé oblasti intimních partií rovněž nedoporučují. Zdaleka nejúčinnější metodou tak zůstává laserové odstranění chloupků.
Záněty a infekce
Tento problém často úzce souvisí právě nevhodnými metodami holení a depilace a také s těsným oblečením.
Holení, voskování nebo jiné nešetrné metody odstraňování chloupků mohou způsobit podráždění, drobná poranění a zánět vlasových folikulů, a to zejména pokud do nich vniknou bakterie.
Riziko je tím vyšší, čím méně kvalitní holicí nástroje používáte.
Samozřejmě může mít ale infekce či zánět i jiné příčiny. Naprosto zásadní preventivní opatření je ve všech případech dodržování pravidel intimní hygieny.
Takto vzniklé záněty ztěžují chloupkům prorůstat ven z pokožky, což vede k jejich zarůstání.
Opakované záněty a infekce navíc často vedou k tvorbě jizev nebo keloidů v oblasti vlasových folikulů. Tyto jizvy pak fyzicky blokují cestu chloupků ven z pokožky a ty potom zarůstají. Zánět může změnit i samotnou strukturu chloupku, takže je slabší a snáze se ohýbá.
Jak se nejlépe vyvarovat zarůstání chloupků v tříslech
Nepodceňte přípravu
Vhodná příprava a správná péče o pokožku jsou zásadní prevencí proti zarůstání chloupků.
Správná příprava před holením či depilací pokožky v tříslech by měla zahrnovat nejprve její důkladné vyčištění.
Použijte jemný čistící prostředek na intimní hygienu (ideálně neparfemovaný a bez alkoholu), který nevysušuje pokožku, a teplou vodu, která pomůže otevřít póry a usnadní odstranění chloupků.
Jemná exfoliace pokožky je klíčová k odstranění odumřelých kožních buněk a předcházení zarůstání chloupků. Použijte jemný peeling a exfoliujte oblast třísel den před depilací. To pomůže chloupky narovnat, aby bylo možné je snadněji odstranit.
Vhodné metody depilace a jejich výhody a nevýhody
Holení
Výhody:
Holení je rychlé a jednoduché (i když i ono vyžaduje správnou techniku). Můžete ho provádět doma a kromě žiletky a holicího strojku nepotřebujete žádné speciální vybavení - i když doporučujeme sehnat si i kvalitní gel na holení.
Nevýhody
Odvrácenou stranou holení je ve srovnání s jinými metodami vysoké riziko podráždění pokožky, zarůstání chloupků a řezných zranění. Navíc mohou již dříve oholené chloupky někdy narůst zpět ještě posílenější. Výsledky sebedokonalejšího oholení vám navíc nikdy nevydrží déle, než pár dnů.
Epilace voskem
Výhody:
Poskytuje dlouhodobější výsledky než holení. Opakované epilování dokáže chloupky oslabit natolik, že budou napříště růst tenčí a méně husté.
Nevýhody
Může být bolestivé, zvláště v citlivé oblasti třísel. Ani tady se přitom nevyhnete riziku podráždění, zarudnutí a zarůstání chloupků.
Laserová epilace: jak na zarůstající chloupky v tříslech trvale
Výhody:
Epilace laserem poskytuje nejdlouhodobější, a některých případech dokonce trvalé odstranění chloupků. Je účinná na většinu typů chloupků a pokožky.
Nevýhody
Vyžaduje větší finanční investici a několik návštěv specialisty. Důležité je také pečlivě vybírat salon, kde epilaci podstoupíte. Nekvalitní laser v rukou nezkušeného specialisty může být pro vaši pokožku pohroma.
Jaké produkty sníží riziko komplikací a zarůstání chloupků po holení a depilaci?
Po depilaci je důležité pokožku hydratovat. K tomuto účelu si vyberte produkty s hydratačními a zklidňujícími složkami, jako je aloe vera nebo bambucké máslo, které pomáhají obnovit pokožku a zklidnit ji.
Užitečné vám mohou být také speciální krémy a roztoky proti zarůstání chloupků. Hledejte produkty obsahující kyselinu salicylovou nebo glykolovou, které pomáhají udržovat póry otevřené a zabraňují zarůstání chloupků.
Po voskování nebo cukrové depilaci použijte zklidňující roztoky nebo gely. Tyto produkty často obsahují složky jako je kyselina hyaluronová nebo výtažky z heřmánku, které pomáhají redukovat zarudnutí a zklidnit pokožku.
Další tipy pro péči po depilaci
Jak již jsme předeslali, po depilaci se vyhněte nošení příliš těsného oblečení, které může dráždit pokožku a přispívat k zarůstání chloupků.
I po depilaci je důležité pravidelně provádět jemnou exfoliaci oblasti třísel, aby se předešlo zarůstání chloupků. Toto by mělo být prováděno několikrát týdně s použitím jemného peelingového prostředku.
Po depilaci se doporučuje vyhnout se nadměrnému pocení nebo fyzické aktivitě, která může podráždit pokožku.
Nebojte se poradit s dermatologem nebo kosmetickým specialistou, pokud vás zarůstající chloupky dlouhodobě trápí. Každá pokožka je jedinečná a zde obsažené rady jen obecné. Není proto nad to, znát ještě názor odborníka, který vám může poradit konkrétnější postupy i produkty ke zmírnění vašich problémů.
Co na zarůstání chloupků v tříslech platí nejvíce? Laserová epilace
Ačkoliv na holení a různých metodách depilace není nic v zásadě špatného, jejich nedostatkem je nutnost je stále opakovat, pokud si chcete pokožku udržet hladkou. Stálým opakováním ale zároveň vzrůstá riziko případného podráždění a eventuálního vzniku zarostlých chloupků.
Žádná jiná metoda aktuálně nenabízí možnost zlikvidovat chloupky s takovou efektivitou a především na tak dlouhou dobu, jako trvalá epilace laserem.
Při této proceduře vchází puls laseru do kontaktu s chloupkem, mění se v tepelnou energii a spaluje chloupek včetně folikulu. Takto spálený chloupek se již neobnoví, nebo se obnoví až za několik let.
Pokud vás tedy často trápí zarůstání chloupků v tříslech, laserová epilace nabízí k tomuto problému trvalé řešení. Chloupky už nebudou zarůstat, vrůstat ani vyrůstat – nebudou růst zkrátka vůbec.
Často rozšířeným mýtem o laserové epilaci je, že si nedokáže efektivně poradit se světlými chloupky, nebo že ztrácí účinnost u opálené a tmavší pokožky.
I když na tomto mýtu bylo kdysi trochu pravdy, moderní laserové technologie již tento problém pomohly překonat. Jestli jste tedy ošetřováni kvalitním lékařským laserem, není třeba se bát, že by si s vašimi chloupky neporadil, ať jsou světlé či tmavé.
Navíc je laser metodou prakticky bezbolestnou a maximálně šetrnou, vhodnou i pro epilaci intimních partií a dalších míst s citlivější pokožkou.