Vyrážka po holení. Co ji způsobuje a jak jí předcházet a léčit?

Vyrážka po holení. Co ji způsobuje a jak jí předcházet a léčit? obrázek 1

Je mnoho způsobů, jak se zbavit nechtěných chloupků či vousů. Ne všechny jsou ale šetrné k naší pokožce a řadu z nich doprovází i komplikace. Příkladem za všechny může být právě vyrážka po holení. V tomto článku probereme, co tuto nepříjemnost způsobuje a představíme si nejlepší způsoby, jak jí předcházet a řešit.

Chcete-li se ale problému vyrážky po holení vyhnout jednou provždy, pomůže vám jen laserová epilace. Trvalá likvidace nechtěných chloupků a stále hladká pokožka bez podráždění – to je něco, co vám jiné metody nepřinesou. Objednejte se na svou proceduru a získejte vstupní slevu po vyplnění našeho rychlého kvízu!

Nejčastější příčiny vyrážky po holení

Tupé žiletky a břity

Jestli chcete snížit riziko vyrážky po holení, používejte vždy nové, ostré žiletky. Holení tupými žiletkami vede k nerovnoměrnému odstranění chloupků, takže musíte holit s větším tlakem, případně holit stejnou oblast opakovaně. To může pokožku podráždit, což vede k vyrážce, vzniku pupínků nebo dokonce k infekcím.

Použití ostré žiletky minimalizuje nutnost opakovaného holení a snižuje tak kontakt žiletky s pokožkou, což znamená méně podráždění a hladší oholení. Pro optimální ostrost i hygieničnost doporučujeme vyměnit žiletku po několika použitích. 

Vyrážka po holení. Co ji způsobuje a jak jí předcházet a léčit? obrázek 3

Nedostatečná příprava pokožky

Před holením musíte pokožku řádně připravit, aby byla pružnější a chloupky co nejvíce změkčené. Ideální je napřed ji omýt teplou vodou, která pomáhá otevřít póry a změkčit chloupky. Pokud se pokožka a chloupky před holením dostatečně nezměkčí, může žiletka o kůži drhnout a chloupky trhat, namísto aby po ní hladce klouzala. To pak vede k podráždění a vyrážkám.

Pokud možno byste měli také používat holicí krém nebo gel, který pokožku hydratuje. Žiletka bude pak po kůži snadno klouzat bez zbytečného tření. 

Nesprávná technika holení

Zvládnutím správné techniky holení pomíháte předcházet podráždění pokožky a vzniku vyrážek.

Většina lidí se holí proti směru růstu chloupků, protože tak se odstraní chloupek co nejtěsněji u pokožky. Tento způsob, ale zároveň zvyšuje riziko zarůstání chloupků a podráždění, protože chloupky pak mívají tendenci měnit směr růstu a někdy vrostou zpátky do kůže.

Holení ve směru růstu chloupků je šetrnější k pokožce, i když může vyžadovat více opakování pro dosažení hladkého výsledku – proto je tak důležité holit velmi ostrou žiletkou, aby bylo takových opakování co nejméně. Co se týče techniky holení, veďte žiletku po kůži bez nadměrného tlaku, abyste pokožku chránili před zbytečným podrážděním. 

Bakteriální infekce

Špinavé žiletky se mohou stát zdrojem bakteriálních infekcí vedoucích k vyrážkám. Používání starých nebo nečistých žiletek může do malých řezů, které vznikají během holení, zanést bakterie,. To vede k zánětům, vyrážkám nebo hnisavým pupínkům.

K prevenci těchto komplikací je důležité po každém holení žiletku důkladně umýt a uchovávat v suchém prostředí, aby se předešlo množení bakterií. Kromě pravidelného měnění byste žiletku také neměli s nikým sdílet! Dbejte také na hygienu pokožky samotné. 

Používání některých produktů

Aplikace holicích přípravků, které obsahují ostré chemické složky nebo alergeny, někdy způsobuje alergickou reakci kůže vedoucí k vyrážce a nepříjemným pocitům. Pro holení proto doporučujeme vybírat produkty speciálně určené pro citlivou pokožku a provádět drobný test na malém úseku kůže, než je začnete používat. Vyhýbejte se také parfemovaným produktům a produktům s obsahem alkoholu, jelikož tyto látky mohou dodatečně pokožku vysušovat a podráždit. 

Citlivá pokožka

Lidé s citlivou nebo suchou pokožkou jsou více náchylní k podráždění po holení. Jejich pokožka reaguje silněji na agresivní holicí techniky a chemikálie obsažené v některých holicích přípravcích, a riziko vyrážky, zarudnutí a svědění je u nich mnohem vyšší. Správná technika holení i výběr šetrnějších produktů pak pomáhá toto riziko snížit. 

Dokonalá hladkost pokožky po mnoho let. Bez neustálého holení, problémů se zarůstajícími chloupky a jiných komplikací

Pouze laserová epilace vám poskytne tyto výhody. Zarezervujte si termín pro váš zákrok. 

Jaké jsou projevy vyrážky po holení?

Vyrážka po holení může mít různé projevy v závislosti na části těla. Uveďme si zde některé příklady 

Pupínky po holení na intimních místech

Vyrážka v této oblasti se může projevit jako červené, svědivé pupínky nebo malé zarudlé skvrny. Může zde docházet k většímu podráždění kvůli citlivosti této oblasti. Při infekci často vznikají hnisavé pupínky nebo bolestivé vředy. 

Vyrážka po holení. Co ji způsobuje a jak jí předcházet a léčit? obrázek 5

Vyrážka po holení nohou

Na nohou se vyrážka po holení obvykle projevuje jako drobné červené tečky nebo pupínky, které mohou být doprovázeny pocitem svědění nebo pálení. Někdy může dojít i k zarůstání chloupků. 

Pupínky v podpaží po holení

V této oblasti může vyrážka vypadat jako červené, svědivé plochy pokryté pupínky, které jsou výsledkem kombinace podráždění od holení a podráždění od potu a tření – podpaží je na potní žlázy bohaté. Také zarůstání chloupků je zde poměrně běžným problémem. Trvalé řešení může představovat epilace podpaží

Vyrážka na pozadí

Vyrážka na zadku může být způsobena podobnými faktory jako v jiných oblastech a má i podobné projevy, které jsou zde ale ještě znásobeny třením oblečení, jemuž je tato partie vystavena. V důsledku toho zde bývá vyrážka často svědivá a bolestivá. 

Odrazuje vás od laserové epilace cena?

Udělejte si přehled o tom, kolik času a financí investujete do pravidelného holení a depilace. Zjistíte, že dlouhodobě může být laserová epilace ekonomičtější volbou! 

Nej tipy, jak zabránit svědění po holení

Pokožku řádně připravte

Před holením je důležité pokožku důkladně očistit a navlhčit teplou vodou, což pomáhá otevřít póry a změkčit chloupky. Použijte kvalitní holicí krém nebo gel, který snižuje tření a hydratuje.

Používejte ostrou žiletku

Vždy používejte ostrou a čistou žiletku. Žiletky také pravidelně vyměňujte.

Dbejte na techniku holení

Holte se ve směru růstu chloupků, nikoli proti němu, abyste minimalizovali podráždění a šanci na zarostlé chloupky. Pokud možno se snažte příliš nepřejíždět žiletkou po stejném místě.

Záleží i na péči po holení

Po dokončení holení opláchněte pokožku studenou vodou, aby se uzavřely póry. Aplikujte zklidňující balzám nebo krém.

Hydratujte

Pravidelně hydratujte pokožku, aby byla pružná a méně náchylná k podráždění. Používejte hydratační produkty, které jsou vhodné pro váš typ pokožky. Dodržujte také pitný režim.

Vyhněte se těsnému oblečení

Po holení se vyhněte těsnému oblečení, které může třít a dráždit pokožku, zejména v intimních oblastech nebo pod pažemi.

Exfoliace

Pravidelně odstraňujte odumřelé kožní buňky exfoliací, což může pomoci předcházet zarůstání chloupků a udržet pokožku hladkou.

Holicí produkty ozkoušejte na malé ploše

Pokud máte citlivou pokožku, testujte nové holicí produkty na malé oblasti, abyste zjistili, zda vaši kůži nedráždí, než je použijete na větší plochy.

Zvažte epilaci laserem

Trvalá epilace nabízí permanentní odstranění chloupků a tím i problémů spojených s jejich holením.

Vyrážka po holení. Co ji způsobuje a jak jí předcházet a léčit? obrázek 7

Jak se zbavit vyrážky po holení

Zklidněte pokožku

Aplikujte na postiženou oblast chladný obklad nebo tišící gel, který pokožku zklidní a zmírní zánět.

Hydratujte

Použijte krém určený pro citlivou pokožku, abyste pomohli zklidnit podráždění a pokožku hydratovat.

Vyvarujte se dalšího holení

Abyste dali pokožce čas na hojení, vyhněte se holení i dalším metodám, jak se zbavit chloupků, dokud vyrážka nezmizí.

Použijte antiseptický roztok

Pro dezinfekci a prevenci infekce naneste na postiženou oblast jemný antiseptický roztok.

Vyhněte se dráždivým látkám

Nedotýkejte se vyrážky špinavýma rukama a vyhněte se aplikaci dráždivých látek, jako jsou parfémy nebo některé krémy a oleje.

Noste volné oblečení

Volné a prodyšné oblečení pomůže snížit tření na postižené oblasti a podpoří hojení.

Použijte volně prodejné léky

Pokud je vyrážka svědivá, můžete použít volně prodejný hydrokortizonový krém nebo jiný přípravek proti svědění. Dodržujte pokyny na obalu.

Vyhledejte odbornou pomoc

Pokud vyrážka přetrvává nebo se zhoršuje, je vhodné navštívit dermatologa.

Za jak dlouho zmizí vyrážka po holení?

Pokud je podráždění jen mírné a bez pupínků, pak by měla vyrážka odeznít během 2-3 dnů. Pokud se ale objeví zanícené pupínky, může trvat klidně až 2 týdny, než se pokožka zase zklidní a pupínky zmizí. 

Vyrážka po holení. Co ji způsobuje a jak jí předcházet a léčit? obrázek 9

Epilace laserem jako nejúčinnější prevence vyrážky po holení

Laserová epilace představuje nejúčinnější preventivní metodu proti vyrážce po holení Ta se může díky této technologii konečně stát minulostí.

Na rozdíl od tradičních metod odstranění chloupků, jako je holení či depilování cílí epilace přímo na kořínky chloupků, aby je trvale oslabila a postupně zastavila jejich růst.

Při laserové epilaci je použit koncentrovaný světelný paprsek, který proniká do pokožky a je absorbován pigmentem v chloupku. Toto teplo pak ničí chloupkový folikul, což brání dalšímu růstu chloupků.

To znamená konec věčného holení a procedurám, které riziko podráždění a vyrážek zvyšují. Konec zarůstání chloupků, konec nákupů nových žiletek nebo depilačních vosků.

Laserová epilace pro muže i ženy je vhodná na různé typy pokožky a může být použita téměř na kterékoli části těla. A to včetně citlivých oblastí, jako jsou podpaží, intimní partie, nohy, obličej nebo záda, kde představuje vyrážka po holení častý problém. 

Pokud hledáte dlouhodobé řešení pro hladkou pokožku, laserová epilace nabízí efektivní a bezpečnou alternativu, která může ukončit nekonečný cyklus holení a následného podráždění

Nic neodkládejte a rezervujte si svou epilaci hned teď! 

Réduction sur l'épilation au laser
Nous offrons une réduction de 20% sur le premier traitement de n'importe quelle zone

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

WeePie Cookie Allow cookie category settings icon

Nastavení souborů cookie
Níže si můžete vybrat, jaký druh cookies povolíte na tomto webu. Kliknutím na tlačítko „Uložit nastavení souborů cookie“ použijete svou volbu.

FunkčníNaše webové stránky používají funkční soubory cookie. Tyto soubory cookie jsou nezbytné k tomu, aby naše webové stránky mohly fungovat.

AnalytickéNaše webové stránky používají analytické soubory cookie, aby bylo možné analyzovat naše webové stránky a optimalizovat je pro účely a.o. použitelnost.

Sociální médiaNáš web umísťuje soubory cookie sociálních médií, aby vám ukázal obsah třetích stran, jako je YouTube a FaceBook. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

ReklamníNáš web umísťuje reklamní soubory cookie, aby vám zobrazoval reklamy třetích stran na základě vašich zájmů. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

JinéNaše webové stránky umisťují soubory cookie třetích stran z jiných služeb třetích stran, které nejsou analytické, sociální sítě ani reklama.

WeePie Cookie Allow close popup modal icon