IPL epilace, nebo epilace laserem? Podobnosti i rozdíly obou procedur k odstranění chloupků

IPL epilace, nebo epilace laserem? Podobnosti i rozdíly obou procedur k odstranění chloupků obrázek 1

Dvě metody, které fungují na velmi podobném principu, ale přesto přináší rozdílné výsledky. IPL epilace je populární domácí metodou odstranění chloupků, zatímco za epilací laserem už obvykle musíte do profesionálního salonu. Pojďme se podívat na výhody i nevýhody obou řešení, abyste se mohli rozhodnout, které z nich je to pravé pro vás.

Láká vás laserová epilace a perspektiva trvale hladké pokožky bez chloupků? Přijďte na první ošetření do našeho salonu a získejte úvodní slevu po vyplnění našeho kvízu! 

Epilace IPL a s pomocí laseru. Co mají společného?

I když jde o různé technologie, IPL (z angl. Intense Pulse Light, tedy intenzivní pulzní světlo) a laserová epilace operují na podobném principu.

Obě metody působí na melanin, pigment přirozeně se vyskytující v chloupcích. Melanin totiž absorbuje energii ze světla vyslaného epilačním přístrojem.

Světelná energie se v kontaktu s chloupkem mění na teplo, které se přes pigment přenáší až do cibulky chloupku. Ta se v důsledku toho přehřeje a poškodí. Schopnost chloupku regenerovat je tak narušena.

Chloupek se oslabuje a pokud je epilační přístroj opravdu kvalitní, může se jeho další růst i zcela zastavit.
Celý proces přeměny světla na teplo se odborně nazývá fototermolýza.

Hlavní výhodou epilace s pomocí laseru nebo pulzního světla je schopnost zlikvidovat chloupek bez poškození okolní tkáně. Energie selektivně působí pouze v samotném chloupku.

Na rozdíl od holení a různých metod dámské a pánské epilace nabízí IPL a laser dlouhodobější řešení pro snížení růstu chloupků. S pravidelnými ošetřeními se počet chloupků v ošetřované oblasti snižuje a chloupky, které dorůstají, jsou obvykle jemnější a světlejší.

V otázce epilace versus depilace tedy jasně vede to první.

Pro dosažení optimálních výsledků je nicméně nutné absolvovat více epilačních sezení po sobě. To je dáno fázemi růstu chloupků – epilace je totiž nejúčinnější na chloupky ve fázi růstu, což je vždy jen část z nich. Opakování procedur tak zajišťuje, že se ošetří co největší počet chloupků v růstové fázi. 

IPL epilace, nebo epilace laserem? Podobnosti i rozdíly obou procedur k odstranění chloupků obrázek 3

V čem se domácí IPL epilace naopak od epilace laserem liší? Velké srovnání obou metod

Účinnost domácí IPL epilace a profi laserové technologie

Bezesporu ten největší rozdíl mezi laserovou a IPL technologií spočívá v typu světla, s nímž tyto přístroje pracují.

Laserové přístroje operují se specifickou vlnovou délku světla, která je cílená a koncentrovaná. Paprsek takového světla je tak mnohem silnější a účinnější a dokáže likvidovat chloupek s extrémní přesností.

Ptáte-li se, jak dlouho vydrží laserová epilace, odpoveď může znít, že několik let, a v některých případech i navždy.

Přístroje IPL naproti tomu pracují s širokým spektrum vlnových délek, soustředěným v jediný záblesk světla, podobně jako blesk fotoaparátu. IPL přístroje takto pokrývají větší plochu, což zní sice dobře, problém ale je, že energie na této ploše je mnohem rozptýlenější. To snižuje intenzitu ošetření a vede k méně účinným výsledkům.

Výsledek srovnání:

IPL epilace, nebo epilace laserem? Podobnosti i rozdíly obou procedur k odstranění chloupků obrázek 5

IPL epilace a rizika pro pokožku. Je IPL škodlivé?

IPL, tedy využívá širší spektrum světla, které je také více rozptýlené a víc absorbované okolní tkání. Aby IPL epilátor zahřál cíle hlouběji v pokožce, jako jsou folikuly chloupků, vyžaduje k tomu více energie. Tato energie je absorbována také okolní tkání, což může vést k poškození a popálení pokožky a nežádoucím jevům jako je vznik hyperpigmentace, puchýřů nebo dokonce jizev.

Jedna jediná cílená vlnová délka, kterou naproti tomu využívají laserové přístroje, umožňuje hlouběji proniknout do pokožky a zamířit energii přímo k chloupkovému folikulu. Chloupek je tak zničen s žádnými nebo jen minimálními následky pro okolní pokožku.

Laserové ani IPL záření nejsou škodlivé z hlediska karcinogenity, pokud máte tyto obavy. 

Výsledek srovnání:

Jak dlouho trvá doba ošetření

Vzhledem k tomu, že světelný paprsek používaný při laserovém ošetření je vysoce koncentrovaný, jedna aplikace laseru na danou oblast je pro uspokojivý výsledek obvykle dostačující. Ošetřená oblast je ale menší než u IPL.

Přístroje IPL mají větší hlavici pro ošetření, což by mohlo vést k dojmu, že sezení může být dokončeno rychleji, jelikož větší hlavice ošetřuje větší plochu. Avšak protože světlo je slabší, ošetřující často musí stejnou oblast ošetřit vícekrát. To může naopak délku sezení prodlužovat. 

Výsledek srovnání:

Žiletky, depilační vosky, holicí strojky nebo domácí epilátory

Stále je nakupujete, používáte, vyměňujete, zabírají místo… Řekněte dost a objednejte se na laserovou epilaci. Jedinou metodu, která skočí válku s chloupky navždy.  

IPL epilace a jak často proceduru opakovat

Chloupky rostou v různých cyklech a jak laserová, tak IPL epilace mohou ošetřit chloupkové folikuly pouze ve fázi růstu neboli anagenní fázi.

Vzhledem k tomu, že na dané ploše nelze přesně určit, který chloupek se nachází v jaké fázi růstového cyklu, může laser zničit přibližně 20 % chloupkových folikulů. Proto se obvykle doporučuje absolvovat cca 5-6 sezení laserového odstraňování chloupků pro dosažení nejlepších výsledků.

Jelikož IPL pracuje se slabším a rozptýleným světlem bez přesnějšího cílení, je u IPL epilace počet poškozených nebo zničených folikulů ještě menší. To znamená, že potřebujete větší počet opakování procedury, klidně 10 a více. 

Výsledek srovnání:

IPL epilace, nebo epilace laserem? Podobnosti i rozdíly obou procedur k odstranění chloupků obrázek 7

Bolestivost IPL epilace doma

Logicky by se mohlo zdát čím je světlo koncentrovanější, tím silnější pocit bolesti můžete mít.

Proto by měly přístroje IPL, kde je světlo více rozptýlené, způsobovat méně bolesti.

Nicméně moderní laserové přístroje jsou navrženy tak, aby byly pro klienta co nejpohodlnější. Jsou vybaveny chladicím systémem, který udržuje stálý proud chladného vzduchu na kůži během laserového zákroku. To výrazně snižuje úroveň bolesti. Většina klinik také nabízí i aplikaci lokálních anestetických krémů, které bolest ještě snižují.

Přesný paprsek laseru navíc pracuje s minimálním poškozením okolní pokožky. A vzhledem k tomu, že chloupky nejsou zrovna částí lidského těla bohatou na nervy, není bolestivost laserové epilace zdaleka tak hrozná, jak by se mohlo zdát. 

Výsledek srovnání:

Epilace laserem nemá jen estetický rozměr. Je i řešením zarůstajících chloupků, pomáhá sjednotit tón pleti a dokonce i redukovat akné

Myslete nejen na krásu, ale i zdraví pokožky. Objednejte se na epilaci laserem. 

Schopnost ošetřit různé typy pokožky a chloupků

Jak laserové, tak IPL přístroje jsou velmi citlivé na barvu kůže a melanin, což znamená, že léčba tmavé a opálené pokožky může být obtížná. Nicméně moderní lékařské lasery už tento nedostatek překonaly a umožňují bezproblémové ošetření pokožky všech typů, stejně jako světlých a méně pigmentovaných chloupků.

U IPL epilace je to složitější a i když ty nejkvalitnější přístroje mohou být schopny tmavší pokožku relativně dobře ošetřit, většina domácích přístrojů představuje v tomto ohledu riziko. 

Výsledek srovnání:

IPL epilace, nebo epilace laserem? Podobnosti i rozdíly obou procedur k odstranění chloupků obrázek 9

IPL epilace a cena ve srovnání s laserovým ošetřením

Jeden z nejdůležitějších faktorů, podle nějž se lidé rozhodují. IPL epilaci si můžete udělat doma s pomocí komerčně dostupných epilátorů, jejichž cena se průměrně pohybuje od 5 do 15 000 korun. Výhodou je, že pak můžete při dodržení bezpečnostních opatření epilaci opakovat kdykoliv a kdekoliv.

Už jsme ale řekli mnohokrát, a opakujeme to znovu, že IPL epilace zkrátka nikdy nedosáhne účinnosti profi laseru. Lékařské lasery stojí statisíce a domů si je nejspíš nepořídíte, u laserové epilace jste tak odkázáni na profesionální salon.

U laserové epilace cena podle velikosti ošetřované partie dosahuje částky několik set až tisíc korun. Doporučený počet sezení je 5-6.

Kompletní odstranění chloupků z dané partie pak může cenově vyjít zhruba stejně jako koupě IPL epilátoru. Zato s jistotou, že vás laser chloupků zbaví skutečně dlouhodobě, někdy i zcela natrvalo. 

Výsledek srovnání:

Laserová epilace vám šetří desítky hodin volného času každý rok

Namísto nekonečného holení a depilování můžete tento čas věnovat svým blízkým i svým koníčkům. S vědomím, že je vaše pokožka dokonale hladká za každé situace. Začít můžete třeba hned! 

Jak používat IPL epilátor co nejúčinněji - 10 tipů a rad

IPL epilace je z domácích metod odstranění chloupků asi ta nejúčinnější, i když se s epilací laserem srovnávat nemůže.

Abyste ale její účinnost opravdu maximalizovali, měli byste se držet následujících rad a tipů: 

Přečtěte si návod k použití

Před použitím epilátoru si důkladně prostudujte návod k jeho použití a dodržujte všechny doporučené kroky a bezpečnostní upozornění.

Na zkoušku ošetřete malou oblast

Před prvním použitím zařízení na větší oblasti proveďte test na malém kousku kůže, abyste zjistili, jak vaše pokožka na IPL ošetření vůbec reaguje.

Vyvarujte se opalování

Vyhněte se opalování a používání samoopalovacích krémů několik týdnů před a po IPL epilaci, protože tmavší pokožka může zvýšit riziko vedlejších účinků. Proto je také lepší plánovat si epilaci na zimu.

Před epilací chloupky oholte

Před použitím IPL zařízení oholte chloupky v oblasti, kterou chcete ošetřit. To umožní světlu lépe proniknout až folikulu chloupků.

Naneste na oblast chladivý gel

Pokud je to doporučeno výrobcem, naneste na pokožku před použitím zařízení zklidňující gel pro větší pohodlí a ochranu kůže.

Používejte správné nastavení

Začněte s nejnižším nastavením intenzity světla a postupně jej zvyšujte podle toho, jak vaše pokožka reaguje.

Nepoužívejte přístroj na citlivé oblasti

I když se dá IPL na obličej s patřičnou ochranou očí využít, přesto se vyvaruje používání zařízení na citlivých oblastech jako oční víčka, bradavky apod. Nedoporučujeme ani IPL depilaci pro intimní partie.

Dodržujte plán ošetření

Dodržujte doporučený plán ošetření od výrobce zařízení, což obvykle zahrnuje několik sezení v pravidelných intervalech.

Pozor na kontraindikace

Přístroj není vhodné používat, pokud trpíte některou z kontraindikací - většina by měla být u přístroje uvedena. Typicky se IPL nedoporučuje v době těhotenství, u některých kožních onemocnění nebo epileptikům.

Monitorujte reakce pokožky

Po každém použití IPL zařízení pečlivě sledujte reakce vaší pokožky. V případě vážného podráždění, popálenin nebo jiných nežádoucích reakcí okamžitě přestaňte zařízení používat a poraďte se s lékařem.

IPL epilace, nebo epilace laserem? Podobnosti i rozdíly obou procedur k odstranění chloupků obrázek 11

Epilace laserem zůstává nejlepší volbou, pokud se chcete zbavit chloupků navždy

Nedá se nic dělat, účinnější a trvalejší metoda boje s chloupky než laserová epilace ještě nebyla vynalezena. Trvalé odstranění chloupků doma je z valné většiny jen prázdnou nadějí.

Jestli si tedy ceníte vlastního času i komfortu a problém jménem chloupky chcete navždy hodit za hlavu, měli byste začít hledat kontakt na profesionální epilační salon ve vašem okolí.

Výhod takového řešení není právě málo a některé už jsme výše probrali.

Profesionální salony jsou vybaveny nejnovějšími laserovými přístroji, ale samotný přístroj nic neznamená, pokud není ve zkušených rukou.

Profesionálové laserové epilace by měli mít i rozsáhlé vzdělání a praxi, díky čemuž mohou poskytnout bezpečné a efektivní ošetření přizpůsobené individuálním potřebám a typu pokožky každého klienta.

Další výhodou ošetření v kvalitním salonu je i komplexní péče před a po ošetření.

Včetně důkladné konzultace, analýzy vašeho pleťového typu a podpory a rad, jak se o pokožku starat, aby se zrychlilo hojení a minimalizovalo riziko vedlejších účinků.

Právě tento aspekt péče je často podceňován, přitom na něm ale bezpečí a úspěch procedury do velké míry závisí. Přesvědčit vás mohou i recenze laserové epilace v našem salonu!

Lékařské lasery jsou navíc nastavitelné tak, aby dokázaly ošetřit co nejširší spektrum pokožky a chloupků, při minimalizaci vedlejších účinků ve srovnání s IPL a dalšími domácími metodami holení a depilace.

Účinně s nimi lze ošetřit libovolné tělesné partie, včetně těch nejcitlivějších – to je další podstatný rozdíl oproti IPL. 

Vyražte v létě v plavkách s jistotou, že je vaše pokožka bez nechtěného chloupku

Díky laserové epilací se můžete bez obav vydat na dovolenou a holicí arzenál nechat doma! 

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

WeePie Cookie Allow cookie category settings icon

Nastavení souborů cookie
Níže si můžete vybrat, jaký druh cookies povolíte na tomto webu. Kliknutím na tlačítko „Uložit nastavení souborů cookie“ použijete svou volbu.

FunkčníNaše webové stránky používají funkční soubory cookie. Tyto soubory cookie jsou nezbytné k tomu, aby naše webové stránky mohly fungovat.

AnalytickéNaše webové stránky používají analytické soubory cookie, aby bylo možné analyzovat naše webové stránky a optimalizovat je pro účely a.o. použitelnost.

Sociální médiaNáš web umísťuje soubory cookie sociálních médií, aby vám ukázal obsah třetích stran, jako je YouTube a FaceBook. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

ReklamníNáš web umísťuje reklamní soubory cookie, aby vám zobrazoval reklamy třetích stran na základě vašich zájmů. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

JinéNaše webové stránky umisťují soubory cookie třetích stran z jiných služeb třetích stran, které nejsou analytické, sociální sítě ani reklama.

WeePie Cookie Allow close popup modal icon