Zarůstání chloupků v podpaží. Příčiny, příznaky a řešení

Zarůstání chloupků v podpaží. Příčiny, příznaky a řešení obrázek 1

Zarůstání chloupků v podpaží. Situace, kdy chloupek neprorazí ven z pokožky, ale namísto toho se zkroutí a roste pod jejím povrchem. Tento stav je doprovázen podrážděním, svěděním a v některých případech i bolavými záněty. Co je příčinou vzniku zarostlých chloupků a co proti zarůstání chloupků dělat? V tomto článku se na tuto problematiku podíváme pod drobnohledem.

Hledáte trvalé řešení zarůstajících chloupků? Profesionální laserová epilace podpaží představuje jedinou metodu, která likviduje chloupek včetně folikulu a zamezí tak jeho další obnově. Nezbydou vám žádné chloupky, které by zarůstat mohly. Vsaďte na práci kvalitního laseru a už se s chloupky nikdy trápit nebudete.

Příčiny vzniku zarůstání chloupků pod paží

Nesprávné holení či odstraňování chloupků

Jednou z nejčastějších příčin zarůstání chloupků v podpaží je nesprávná technika holení, epilování a dalších metod chloupků.

Používání tupých břitů, holení proti směru růstu chloupků nebo nedostatečná příprava pokožky před holením či epilací. To vše může vést k tomu, že chloupky změní směr původního růstu.

Jako prevence je tak doporučeno používat ostré žiletky, holicí krémy nebo gely, které zvláční kůži a chloupky. Nutné je také dbát na správnou techniku holení a depilace. 

Zarůstání chloupků v podpaží. Příčiny, příznaky a řešení obrázek 3

Genetika a hormonální změny

Také genetické predispozice a hormonální změny hrají svou úlohu zarůstání chloupků. Někteří lidé mívají přirozeně kudrnatější nebo hustší chloupky. Ty mají pak větší tendenci zarůstat.

Strukturu a růst chloupků ovlivňují také hormonální změny, jako jsou ty během puberty, těhotenství nebo menopauzy. V některých případech se tím rovněž zvyšuje riziko jejich zarůstání. 

Nadváha a špatná strava

Faktory životního stylu, jako je nadváha a nevyvážená strava, často vedou i k problémům s pokožkou, včetně zarůstání chloupků.

Například nadměrná tělesná hmotnost může způsobit zvýšené tření a pocení v oblasti podpaží, což vede k uzavření pórů a ztíženému růstu chloupků skrze kůži.

Zarůstání chloupků tak může signalizovat i problémy s životosprávou.

Vyváženou stravou bohatou na vitamíny a minerály pomáháte podpořit zdraví pokožky a tím snížit i riziko zarůstání chloupků! 

Tření a podráždění kůže

Oblečení, které je příliš těsné nebo vyrobené z materiálů, které nedovolují pokožce dýchat, způsobuje tření a dráždění kůže v oblasti podpaží.

To může v konečném důsledku vést až k zánětu folikulů a zarůstání chloupků.

Na cvičení nebo při teplejším počasí tak doporučujeme nosit volnější a prodyšné oblečení. Tím pomáháte minimalizovat tření a podporujete i zdraví své pokožky. 

Zanedbaná péče o pokožku

Pokud zanedbáváte správnou péči o pokožku a nevěnujete dostatečnou pozornost hygieně a pravidelnému odstraňování odumřelých kožních buněk, vaše vlasové folikuly se budou ucpávat.

To komplikuje průchod chloupků skrz kůži na povrch. Pravidelná exfoliace a udržování čistého podpaží vznik zarůstajících chloupků minimalizuje. 

Prevence vydá za tisíc dodatečných řešení
Zbavte se nechtěných chloupků jednou provždy s pomocí laserové epilace. A vzdalte od sebe problém s jejich zarůstáním natrvalo.

Příznaky zarůstajících chloupků v podpaží

Zarůstání chloupků v podpaží může způsobit nejen fyzické nepohodlí, ale i psychické obtíže.

Tento problém se vyznačuje několika typickými příznaky, které je důležité poznat, abyste mohli začít s jeho včasným řešením.

Jedním z prvních znaků, které mohou naznačovat zarůstání chloupků, je svědění v oblasti podpaží. Toto svědění začíná jako mírné a postupně se může zintenzivňovat. Budete mít nutkání škrábat se, ale odolejte mu. Škrábáním situaci ještě zhoršíte.

Dalším běžným příznakem je podráždění a zarudnutí kůže. Přítomnost zarůstajících chloupků vyvolává reakci těla, která se projevuje zarudnutím a zánětem dotčené oblasti.
Toto podráždění doprovází pocit nepohodlí nebo dokonce bolesti.

Někdy se v oblasti podpaží objevují tvrdé či bolestivé pupínky, které jsou přímým důsledkem zarůstajících chloupků. Pupínky bývají citlivé na dotek a způsobují bolest při pohybu rukou nebo při nošení těsného oblečení.

Vzhledem k zarudnutí a zánětu mohou zarůstající chloupky vypadat tmavší a viditelnější. Tento efekt je způsoben zvýšeným pigmentem v oblasti podráždění, což může vést k tomu, že chloupky působí tmavěji než obvykle.

Pocení v oblasti podpaží je také průvodním jevem tohoto problému. Zarůstající chloupky blokují sousední potní žlázy a pot se tak v oblasti podpaží hromadí. To problém se zarůstajícími chloupky ještě zhoršuje. Vlhké prostředí totiž podporuje množení bakterií a zvyšuje stávající podráždění.

Tento stav nemá nepříznivý vliv pouze na fyzickou pohodu, ale často také ovlivní i sebevědomí a pohodlí v každodenním životě.
Lidé trpící zarůstáním chloupků v podpaží se mohou cítit nejistí při nošení odhalujícího oblečení.

Mohou se vyhýbat opalování nebo cvičení a aktivitám, které by vyžadovaly zvednutí rukou a odhalování podpaží.

Je proto třeba řešit tento problém účinně a včas. 

Zarůstání chloupků v podpaží. Příčiny, příznaky a řešení obrázek 5

Nejběžnější metody odstraňování chloupků a jejich vliv na zarůstání

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit nechtěných chloupků. Mezi nejčastěji používané patří laserová epilace, běžné holení, voskování, použití depilačních krémů a odstraňování chloupků cukrovou pastou. Některé z těchto metod však mohou k problému zarůstání chloupků ještě přispět, místo aby nabídly řešení.

Laserová epilace

Využívá pokročilé technologie, při níž laserové světlo cíleně poškodí vlasové folikuly a zabrání tak jejich obnovování.

Tato metoda je oblíbená pro své dlouhodobější efekty a proti zarůstání chloupků je suverénně nejlepší - chloupky jsou laserem zlikvidovány a jejich růst je zastaven.

Laserovou epilaci podpaží si oblíbily jak ženy, tak muži pro její vysokou efektivitu a bezpečnost. Laser se hodí pro odstranění chloupků prakticky ze všech částí těla, včetně rukou, zad nebo intimních oblastí. 

Depilace voskem

Neboli waxing spočívá v aplikaci teplého vosku na pokožku, který se po ztuhnutí odstraní spolu s chloupky.

Tato metoda může být nepříjemná (poměrně to bolí) a může rovněž zanechat vaši pokožku podrážděnou. A už víme, že podrážděná pokožka je živnou půdou pro vznik zarůstajících chloupků.

Depilace rukou, nohou, podpaží a dalších partií voskem je nicméně oblíbená pro to, že její výsledky jsou dlouhodobější než holení. Trvale vás ale chloupků nezbaví a riziko jejich zarůstání zůstává.

Depilace cukrovou pastou

Cukrová depilace funguje podobně jako depilace voskem. Jde o šetrnější metodu dámské i pánské depilace.

Zahrnuje aplikaci cukrové pasty, která se následně odstraní spolu s chloupky. Ačkoliv může být tato metoda méně bolestivá než voskování, také může podráždit pokožku a přispět k zarůstání chloupků.

Klasické holení

Holení je běžná a ekonomická metoda, při které se chloupky odstraňují pomocí žiletky.

Nesprávným holením ale můžete pokožku také podráždit a způsobit tak i zarůstání chloupků.

Důležitá je pravidelná výměna žiletek a používání kvalitních holících přípravků, aby se minimalizovalo riziko podráždění nebo vyrážky po holení.

Depilační krémy

Depilační krémy fungují na bázi chemických látek, které rozpouštějí keratin, z nichž se chloupek tvoří. Tyto krémy se aplikují na kůži, nechají působit a poté se odstraní spolu s chloupky. Nicméně mohou být příčinou iritace nebo alergických reakcí na pokožce, zejména pokud máte pokožku citlivou.

Nejen hladká pokožka, ale i absolutní pohodlí
Žádné stresování s tím, že jste si někde zapomněli depilační vosk nebo holicí strojek. Užívejte si bezstarostné chvíle a dokonalou pleť 24/7 s epilací laserem.

Pár tipů, jak zarůstání chloupků předcházet nebo jej řešit

Exfoliace jako základ

Exfoliace je klíčovým krokem v prevenci zarůstání chloupků. Odstraňování odumřelých kožních buněk z povrchu pokožky umožňuje chloupkům růst bez překážek.

Exfoliaci provádějte pravidelně, ale s mírou, aby nedošlo k podráždění pokožky. U podpaží se obvykle doporučuje exfoliace 2x do týdne.

Používat můžete jemné peelingové krémy, případně exfoliační kartáčky. Exfoliace provádějte před holením nebo epilací, aby chloupky nezarůstaly pod obnovenou vrstvu kůže.

Hydratační krémy

Hydratace je dalším důležitým krokem v péči o pokožku a prevenci zarůstání chloupků. Používání hydratačních a zklidňujících krémů po epilaci pomáhá udržet pokožku vláčnou a zabraňuje tvorbě tvrdých vrstev kůže, pod kterými by mohly chloupky zarůstat.

Vyberte si krémy, které obsahují ingredience jako aloe vera, vitamin E, nebo oleje s protizánětlivými vlastnostmi. Příkladem mohou být kokosový olej či olej z čajovníku, které pokožku zklidňují a podporují její regeneraci.

Naopak se vyhýbejte produktům obsahujícím alkohol nebo parfémovaným produktům.

Zvažte i pomoc lékaře

V některých případech může být zarůstání chloupků v podpaží způsobeno hormonální nerovnováhou nebo jinými zdravotními problémy.

Zvažte proto konzultaci s dermatologem nebo endokrinologem, který vaši situaci vyhodnotí a doporučí příslušné léky, potažmo terapii na regulování hladiny hormonů.

To už jsou ale spíše výjimečné případy – v drtivé většině případů lze vzniku zarůstajících chloupků předejít správnou péčí.

Nebo jedinou metodou, která vyřeší chloupky jednou provždy – epilací laserem. 

Zarůstání chloupků v podpaží. Příčiny, příznaky a řešení obrázek 7

Kde není chloupek, není problém - epilace laserem jako trvalé řešení zarůstání

Trvalá epilace laserem je často považována za nejlepší řešení pro problém zarůstajících chloupků. To má hned několik důvodů!

Cílená destrukce vlasových folikulů

Laserová epilace funguje na principu cíleného poškození vlasových folikulů pomocí laserového pulzu. Ten je absorbován pigmentem (melaninem) ve vlasovém folikulu, což vede k jeho zahřátí a následnému zničení.

Další růst chloupku je tak zcela zastaven. To je hlavní výhoda oproti tradičním metodám odstraňování chloupků, které sice vytrhávají nebo ničí chloupek, ale nikoliv vlasový folikul. 

Dlouhodobé řešení

Jedním z hlavních důvodů, proč je laserová epilace považována za nejlepší volbu pro zarůstající chloupky, je její dlouhodobý efekt.

Po sérii ošetření dochází trvalému snížení počtu chloupků a jejich hustoty. To znamená, že i když se některé chloupky náhodou vrátí, budou tenčí, světlejší a méně viditelné.

A také méně náchylné k zarůstání. 

Prevence podráždění pokožky

Tradiční metody odstraňování chloupků nejsou nijak přesné a vedou často ke zbytečnému podráždění pokožky. Co to pro zarůstání chloupků znamená, už víme.

Naproti tomu laserová epilace podráždění minimalizuje, protože laser cílí přímo na vlasový folikul bez zbytečného poškození okolí.

To znamená, že je vhodná i pro citlivou pokožku a může dokonce zlepšit její celkový vzhled tím, že snižuje zarudnutí a zánět spojený s jinými metodami. 

Vhodná pro různé typy pokožky a chloupků

Moderní laserové systémy nabízejí různá nastavení, a přizpůsobení různým typům pokožky a barvám chloupků.

Jsou tak účinným řešením pro širokou škálu klientů, pro které mohou být některé jiné metody méně účinné. 

Čas vrácený do vašich rukou

Dlouhodobé řešení problému zarůstání chloupků znamená i více času pro vás.

Ne pro neustálé epilace nebo holení.

Naši klienti často oceňují právě to. Nemusí se pravidelně věnovat odstraňování chloupků a mohou si užívat hladkou pokožku bez dalších komplikací.

Zarůstání chloupků v podpaží. Příčiny, příznaky a řešení obrázek 9
Nebojte se laserové epilace ani vy
O tom, že má tato procedura smysl, se můžete napoprvé přesvědčit i s nemalou slevou. Vyplňte náš bleskový kvíz před první procedurou a plaťte o 20 % méně!

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

WeePie Cookie Allow cookie category settings icon

Nastavení souborů cookie
Níže si můžete vybrat, jaký druh cookies povolíte na tomto webu. Kliknutím na tlačítko „Uložit nastavení souborů cookie“ použijete svou volbu.

FunkčníNaše webové stránky používají funkční soubory cookie. Tyto soubory cookie jsou nezbytné k tomu, aby naše webové stránky mohly fungovat.

AnalytickéNaše webové stránky používají analytické soubory cookie, aby bylo možné analyzovat naše webové stránky a optimalizovat je pro účely a.o. použitelnost.

Sociální médiaNáš web umísťuje soubory cookie sociálních médií, aby vám ukázal obsah třetích stran, jako je YouTube a FaceBook. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

ReklamníNáš web umísťuje reklamní soubory cookie, aby vám zobrazoval reklamy třetích stran na základě vašich zájmů. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

JinéNaše webové stránky umisťují soubory cookie třetích stran z jiných služeb třetích stran, které nejsou analytické, sociální sítě ani reklama.

WeePie Cookie Allow close popup modal icon