Epilace vs depilace: Srovnání různých metod a jejich výhod i nevýhod

Epilace vs depilace: Srovnání různých metod a jejich výhod i nevýhod obrázek 1

Dokonale hladká pokožka se přinejmenším u žen již stala v určitých partiích normou. O hladkou pokožku dnes navíc usiluje i stále více mužů. Hlavní otázky na pořadu dne jsou tak: Jak se zbavit chloupků co nejúčinněji, aby výsledky vydržely a zároveň vás stály co nejméně peněz a času. Epilace vs depilace? Která z těchto metod nabízí optimální poměr ceny a výkonu? Pojďme tuto problematiku prozkoumat blíže.

Pokud byste se chtěli po přečtení našeho článku vydat cestou laserové epilace, čeká vás v našem salonu také sleva na první ošetření! Jediné, co potřebujete, je vyplnit náš bleskový kvíz.

Epilace a depilace. Co umí první z nich?

Epilace je ve zkratce kosmetický proces odstraňování chloupků z těla. Na rozdíl od holení, které odstraňuje pouze část chloupku nad povrchem kůže, ale epilace odstraňuje chloupek celý, včetně kořínku.

To znamená, že výsledky epilace trvají mnohem déle, protože chloupky potřebují více času na to, aby dorostly zpět. U některých metod, jako je epilace laserem, může dojít i k poškození folikulu chloupku do té míry, že už se neobnoví vůbec.

Pojďme se tedy podívat na metody epilování, s nimiž se můžete setkávat nejčastěji. 

Laserová epilace

Při epilaci laserem se používá laserový paprsek k cílenému zničení chloupkových folikulů. Paprsek se při kontaktu s pigmentem chloupku mění na tepelnou energii, která proniká až k folikulu a ničí jej. Následně již nedochází k jeho obnově, případně se obnoví slabší a až za dlouhou dobu.

A jestli se ptáte, jak dlouho epilace laserem vydrží, pak vězte, že ze všech metod odstraňování chloupků je to metoda nejdlouhodobější. Někdy dokonce přináší i výsledky, které jsou již trvalé.

Epilace laserem je účinná na mnoho různých typů pokožky a chloupků. Dříve sice platilo, že laser je nejúčinnější u lidí s tmavšími chloupky a světlejší pokožkou, ale moderní lasery už tento nedostatek dokázaly překonat. Dnes si může epilaci laserem užívat každý bez ohledu na fototyp pleti a barvu chloupků.

IPL epilace neboli epilace intenzivním pulzním světlem

Podobně jako laserová epilace, také IPL (Intense Pulsed Light) epilace využívá světlo k odstranění chloupků. Namísto jedné vlnové délky světla, jako je tomu u laseru, používá IPL širokospektrální pulsní světlo.

Tato metoda je tak méně cílená než laserová epilace, při níž paprsek o jedné vlnové délce proniká hlouběji a ničí chloupek efektivněji.

I tak ale může být IPL epilace relativně účinná pro různé typy chloupků a pokožky, ačkoliv stejné výsledky jako od laserové epilace od ní čekat nemůžete. IPL také obvykle vyžaduje více opakování než laserová epilace pro dosažení uspokojivých výsledků.

Mechanický epilátor

Elektrický epilátor je ruční přístroj, který vytrhuje chloupky přímo z kořínku. Používá se obvykle na nohy, paže a další větší plochy těla.

Ačkoliv není mechanická epilace nic příjemného a vytrhávání chloupků vás bude nejspíš bolet, poskytuje tato metoda okamžité výsledky.

S pravidelným používáním mohou být chloupky, které dorůstají, jemnější a řidší, ale se skutečně trvalým odstraněním u mechanické epilace raději nepočítejte - dorůstat úplně chloupky nejspíše nepřestanou.

Elektroepilace (neboli elektrolýza)

Elektroepilace zahrnuje vložení tenké jehly do každého chloupkového folikulu a použití elektrického proudu k jeho zničení. Tato metoda je z různých epilačních metod časově náročnější, protože se ošetřuje každý chloupek zvlášť.

Umí ale poskytnout relativně dlouhodobý výsledek a navíc je rovněž vhodná pro všechny typy chloupků a pokožky.

Viditelná redukce chloupků po prvním sezení, perfektně hladká pokožka po sezení finálním
Vyzkoušejte epilaci laserem a k ostatním metodám už se vracet nebudete – nebude žádný důvod.

Co je to depilace a jaké jsou její metody

Depilace je kosmetický proces odstraňování viditelné části chloupků nad povrchem pokožky. Na rozdíl od epilace, která odstraňuje chloupky včetně kořínků, odstraňuje depilace pouze tu část chloupků, která je nad kůží.

Depilace je cenově dostupnější než epilační metody, ale její výsledky nejsou tak dlouhotrvající a chloupky po ní obvykle dorůstají rychleji.

Nyní si představíme několik nejčastějších depilačních metod. 

Holení

Jedná se o nejrychlejší a nejběžnější metodu, jak se zbavit chloupků, při které se používá žiletka nebo holicí strojek k odstranění chloupků na úrovni kůže - však to jistě znáte.

Holení je rychlé, snadné a relativně bezbolestné, ale jeho výsledky trvají jen krátkou dobu. Obvykle si užijete jen zhruba dva dny hladké pokožky, než chloupky opět dorostou.

Krém na depilaci

Depilační krémy rozpouštějí protein ve chloupku, což umožňuje jeho snadné odstranění bez rizika pořezání nebo poranění kůže, které hrozí u holení.

Depilační krémy se aplikují na pokožku, nechají působit několik minut a poté se odstraní spolu s chloupky. Metoda jeto bezbolestná, ale její výsledky mohou trvat pouze týden nebo méně.

Depilační vosk

Tato metoda spočívá v aplikaci teplého vosku nebo voskových pásek na pokožku, které se poté prudce strhnou i s chloupky, které se na ně přilepily.

Voskování odstraňuje chloupky i s cibulkou, což znamená, že výsledky mohou trvat déle než u holení, obvykle tři až šest týdnů. Nicméně krása tu něco stojí - toto ošetření je bolestivější než ostatní metody depilace. S trvalými výsledky u něj také nepočítejte.

Depilace cukrovou pastou

Cukrová pasta je speciální směs podobná vosku která, se aplikuje na pokožku a poté se odstraní po směru růstu chloupků ( u voskování je to obráceně).

Tato starodávná technika je méně bolestivá než tradiční voskování a je vhodná pro citlivou pokožku. Stejně jako u voskování mohou výsledky trvat několik týdnů, a pasta je plně biologicky odbouratelná a vyrobena z přírodních ingrediencí.

Každá z těchto metod má své výhody a nevýhody. Výběr té nejlepší závisí také na tom, jaký máte typ pokožky a chloupků i jaké pohodlí nebo nepohodlí jste ochotni snášet pro déle trvající výsledky.

Epilace vs depilace: Srovnání různých metod a jejich výhod i nevýhod obrázek 3

Jaký je rozdíl mezi epilací a depilací a kde jsou jejich plusy i mínusy

Přednosti epilace

Trvalý výsledek

Epilace, především ta laserová, vede k dlouhodobému až trvalému snížení růstu chloupků. Po určitém počtu sezení už můžete zaznamenat viditelné výsledky, které si už udržíte.

Vhodné pro všechny oblasti těla

Trvalá laserová epilace může být provedena na jakékoliv oblasti těla včetně nohou, paží, podpaží, oblasti bikin a obličeje, což ji činí velmi flexibilní metodou pro odstraňování chloupků. Pouze mechanickou epilaci se nedoporučuje dělat na nejcitlivějších partiích.

Vhodné pro osoby s alergiemi

Pro lidi, kteří mají alergie nebo citlivost na chemikálie používané v depilačních krémech a voscích představuje epilace jasnou volbu.

Nevýhody epilace - cena a čas?

Může vyžadovat více času na provedení

Zvláště při prvních několika sezeních může epilace, jako je elektroepilace nebo laserová epilace, trvat delší dobu, protože každý chloupek musí být cílen individuálně.

Je dražší než depilace

U epilace laserem cena vypadá nesporně vyšší než u tradičních metod depilace. Avšak s ohledem na dlouhodobou efektivitu se mohou tyto náklady v průběhu času přesto vyplatit.

Kontraindikace

Epilace nemusí být vhodná pro osoby s určitými zdravotními stavy, s onkologickým onemocněním, pro těhotné ženy nebo lidi trpící určitými kožními chorobami. Je proto důležité se poradit s lékařem nebo kvalifikovaným specialistou, aby se zajistilo, že epilace je pro vás bezpečná.

Epilace vs depilace: Srovnání různých metod a jejich výhod i nevýhod obrázek 5

Přednosti depilace

Rychlost a jednoduchost

Depilace je snadná metoda, jak se zbavit nežádoucích chloupků, a to i bez předchozích zkušeností nebo speciálních dovedností. Metody jako holení nebo použití depilačních krémů jsou otázkou minut.

Vhodné pro rozsáhlé oblasti

Depilace vám umožňuje rychle odstranit chloupky na velkých částech těla, jako jsou nohy, paže nebo záda. Proto je praktickou volbou pro bleskovou přípravu na léto nebo speciální příležitosti.

Cenová dostupnost

Existuje mnoho depilačních produktů a metod, od velmi dostupných (jako jsou žiletky) po dražší (jako jsou kvalitní depilační vosky). Každý si tak může vybrat řešení odpovídající jeho rozpočtu.

Žádná speciální příprava

Na rozdíl od některých jiných kosmetických ošetření není před depilací nutná žádná zvláštní příprava.

Nevýhody depilace

Krátkodobé výsledky

Jedním z hlavních nedostatků depilace je, že její efekty jsou pouze dočasné. Chloupky obvykle dorostou zpět během několika dnů až týdnů a proces musíte zase opakovat.

Bolest a nepohodlí

Metody jako je voskování nebo použití epilátoru nejsou právě příjemné, zvláště pro osoby s citlivou pokožkou nebo pokud je používáte na citlivých oblastech těla. U neopatrného holení zase hrozí pořezání.

Riziko podráždění a zánětů

Depilace může způsobit podráždění, červenání a v některých případech i záněty pokožky. Je proto třeba postupovat opatrně a používat produkty vhodné pro váš typ pokožky.

Zarůstání chloupků

Po depilaci se často objevuje problém zarůstání chloupků, což může vést k nepříjemným a bolestivým pupínkům nebo dokonce k infekcím. Tento problém trápí především lidí s hrubšími nebo kudrnatými chloupky.

Baví vás opakované depilování a holení?
Pokud je to ale pro vás jako pro většinu lidí hlavně otrava, pak už na ně nemusíte plýtvat desítky hodin ročně. Epilace laserem vrátí tento čas zpět do vašich rukou.

Diskuze o epilaci a depilaci - řiďte se i zkušenostmi jiných

Při výběru správné metody odstraňování chloupků zohledněte i zkušenosti a tipy od ostatních uživatelů v online diskuzích nebo komunitách.

Mnoho lidí se dělí o své osobní zkušenosti, úspěchy i neúspěchy s různými metodami depilace a epilace, případně o recenze se svých návštěv vybraných salonů. To vám poskytne cenný vhled do toho, co může nejlépe vyhovovat vašim specifickým potřebám a typu pokožky.

Kromě toho v diskuzích narazíte i na řadu dalších tipů. Třeba jak na minimalizaci bolesti, podráždění nebo na strategie, jak zabránit zarůstání chloupků, které byste možná v oficiálních návodech nenalezli.

Jak se říká, cizí zkušenost je zadarmo, tak ji při svém výběru zohledněte a využijte pro svůj prospěch. 

Epilace vs depilace: Srovnání různých metod a jejich výhod i nevýhod obrázek 7

Depilace nebo epilace? Laserová epilace zůstává nejlepší volbou, když už vás chloupky nebaví

Z našeho srovnání vyplývá, že laserová epilace se jeví jako nejlepší a nejvhodnější možnost pro ty, kteří hledají trvalé řešení odstranění chloupků.

I když mohou existovat různé metody depilace a epilace s různými výhodami a nevýhodami, laserová epilace nabízí jako jediná dlouhodobé výsledky, efektivitu a bezpečnost zároveň.

To ji činí ideální volbou pro ty, kteří chtějí investovat do hladké pokožky bez nutnosti neustálého holení, depilování a sisyfovské práce s odstraňováním chloupků. 

Trpíte na zarostlé chloupky?
Lepší je jim předcházet než řešit následky. Odstraňte nežádoucí chloupky navždy pomocí laserové epilace a zbavte se tohoto problému trvale.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

WeePie Cookie Allow cookie category settings icon

Nastavení souborů cookie
Níže si můžete vybrat, jaký druh cookies povolíte na tomto webu. Kliknutím na tlačítko „Uložit nastavení souborů cookie“ použijete svou volbu.

FunkčníNaše webové stránky používají funkční soubory cookie. Tyto soubory cookie jsou nezbytné k tomu, aby naše webové stránky mohly fungovat.

AnalytickéNaše webové stránky používají analytické soubory cookie, aby bylo možné analyzovat naše webové stránky a optimalizovat je pro účely a.o. použitelnost.

Sociální médiaNáš web umísťuje soubory cookie sociálních médií, aby vám ukázal obsah třetích stran, jako je YouTube a FaceBook. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

ReklamníNáš web umísťuje reklamní soubory cookie, aby vám zobrazoval reklamy třetích stran na základě vašich zájmů. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

JinéNaše webové stránky umisťují soubory cookie třetích stran z jiných služeb třetích stran, které nejsou analytické, sociální sítě ani reklama.

WeePie Cookie Allow close popup modal icon