Zarůstání chloupků v intimních partiích. Jak mu předcházet a jak jej řešit?

Zarůstání chloupků v intimních partiích. Jak mu předcházet a jak jej řešit? obrázek 1

Zarůstání chloupků v intimních partiích je estetickou a koneckonců především i zdravotní nepříjemností. Co je důvodem toho, že chloupky místo toho, aby rostly rovně, mění svůj směr a zarůstají zpět do pokožky? Podívejme se na nejčastější příčiny tohoto jevu, na to, jak mu předcházet i jak jej řešit.

Existuje ale pouze jedna procedura, která je dlouhodobým řešením a prevencí zároveň. Epilace profesionálním laserem likviduje chloupky i s cibulkou a zanechává vaši pokožku perfektně hladkou na roky. Vyzkoušejte její účinky v našem salonu! 

Co je to zarůstání chloupků v intimních partiích, jeho příčiny a následky

Co rozumíme pod pojmem zarůstající chloupek

Zarůstající chloupek je poměrně častým jevem, nastávajícím když oholený, vytrhaný nebo jinak odstraněný chloupek začne růst zpět do kůže místo toho, aby vyrostl ven.

Tělo na tuto invazi “cizího” objektu do kůže reaguje a výsledkem bývá typicky podráždění, nepříjemný zánět a vznik zarudlých pupínků.

Tento problém se může objevit kdekoli na těle, kde dochází k holení či jiným formám odstraňování chloupků. A to dokonce včetně vlasové pokožky, ačkoliv takové případy jsou mnohem méně četné. Naopak na nohách, v podpaží a právě v intimních partiích dochází k zarůstání chloupků nejčastěji.

Zarůstání chloupků v tříslech trápí nejvíce ty z nás, jejichž chloupky mají přirozenou tendenci kudrnatět. Postihnout může ale každého a příčin tohoto jevu je více. Podívejme se, o které přesně jde. 

Zarůstání chloupků v intimních partiích. Jak mu předcházet a jak jej řešit? obrázek 3

Proč se zarůstající chloupky na intimních místech objevují?

Existuje hned několik důvodů vzniku zarůstajících chloupků. Těmi zdaleka nejrozšířenějšími jsou:

Genetika

Dali vám rodiče do vínku kudrnaté nebo hrubé chloupky? Pak budete na druhou stranu také náchylnější k zarůstání chloupků. Kudrnaté chloupky mají po oholení nebo epilování tendenci se ohýbat a růst zpět do kůže.

Samozřejmě neříkáme, že tento úděl nutně každého kudrnáče postihne, je ale třeba být si vyššího rizika vědomi a udělat vše pro jeho snížení. Ať již vhodnou péčí o kůži, nebo volbou takových metod eliminace chloupků, jako je epilace laserem, která zabrání jakémukoliv budoucímu zarůstání. 

Nesprávná technika holení

Máte jistotu, že si zarůstání chloupků tak trochu nezpůsobujete sami nesprávným holením? Například holení proti směru růstu chloupků nebo používání tupých břitů může způsobit přesně to. Po takovém holení často zůstává chloupek s ostrým koncem, který může snadněji proniknout zpět do pokožky.

Pokud je tedy holení vaší preferovanou metodou, dbejte vždy na jeho správné provedení i kvalitu holicích strojků a žiletek, abyste těmto problémům předcházeli. 

Komplikace u jiných metod depilace

Dáváte místo holení přednost odstranění chloupků voskem nebo pinzetou před jinými metodami epilace třísel? Voskem nebo vytrhnutím odstraníte z pokožky chloupek včetně kořínku, což znamená, že k regeneraci chloupků dochází pomaleji než u holení. Můžete se tak těšit z hladké pokožky i po několik týdnů.

Mějte se ale i tady na pozoru.

Na druhou stranu se totiž může stát, že jakmile se chloupek začne obnovovat, změní přitom i směr růstu a místo všeho zaroste zpátky do kůže! 

Těsné oblečení

Nošení těsného spodního prádla může podráždit pokožku, způsobit její zapařování a vytvořit tak živnou půdu pro množení bakterií. Ty se dostávají do pórů, ucpávají je a brání tak chloupkům v jejich přirozeném růstu.

Přítomnost bakterií navíc ještě může zhoršit zanícení, kterým tělo na zarůstání chloupku reaguje, nebo zanícení přímo způsobit.

Bránit chloupku správně růst může i těsné prádlo samotné. Pokud chloupek narazí na takovou překážku, může změnit směr a vracet se zase nazpět do kůže. 

Zanedbaná péče o pokožku

Pokud nedodržujete zásady intimní hygieny a pokožku pravidelně neexfoliujete, může se stát, že mrtvé a neodstraňované kožní buňky začnou blokovat folikuly a ztěžovat chloupkům prorůstání na povrch. 

Exfoliace a hygiena v intimní oblasti jsou tak jednou z nejlepších prevencí vzniku tohoto problému.

Zánět folikulů a další komplikace

Zánět je obvykle až důsledkem zarůstání chloupků. Někdy ale může být naopak jeho příčinou.
Zánětlivá onemocnění jako je folikulitida narušují běžný růst chloupků a vedou ke vzniku pupínků a hnisajících, bolestivých hrbolků.

Další komplikaci v běžném růstu chloupků představuje kondice zvaná keratosis pilaris, při níž v kůži dochází k nadměrné produkci keratinu a vzniku na dotek hrubých a kožních hrbolků. Ty se mohou stát překážkou růstu chloupků. 

Vedle včasné prevence a správné péče o pleť můžete tyto komplikace řešit lékařskou cestou a také volit šetrné metody odstranění chloupků - například epilaci laserem
Šetrné řešení vhodné i pro ty nejcitlivější partie.

Jaké jsou fyzické projevy zarůstání chloupků

Červené nebo růžové pupínky

Pokud se vám na pokožce objeví malé, viditelné pupínky červené nebo růžové barvy, jedná se často o příznak toho, že chloupek roste zpět do kůže.

Bolest nebo svědění

Místo, kde chloupek zarůstá, je zpravidla bolestivé a svědí vás. Jedná se o přirozenou reakci těla na podráždění.

Hnisavý váček

Někdy se kolem zarůstajícího chloupku tvoří i malý váček, podobný pupínku - zkrátka takový “beďar”. Tento váček může být naplněn hnisem jako reakce těla na infekci.

Hyperpigmentace

V místě kolem zarůstajícího chloupku se v některých případech objeví i hyperpigmentace, tedy malé pigmentové skvrny.

Ztvrdlá kůže

Chronické zarůstání chloupků vede i k ztvrdnutí nebo ztluštění pokožky v postižené oblasti.

Viditelný chloupek

Zarůstající chloupky pod povrchem pokožky jde někdy i pouhým okem vidět.

Zarůstání chloupků v intimních partiích. Jak mu předcházet a jak jej řešit? obrázek 5

Zdravotní a další problémy spojené se zarůstáním chloupků

Málokde je zarůstání chloupků tak nepříjemné jako v jemné a citlivé pokožce intimních oblastí, z níž paradoxně vyrůstají chloupky hustší a tužší než z jiných částí těla.

Přidejte k tomu fakt, že jsou tyto partie většinu dne uzavřeny v těsném spodním prádle, takže se pokožka má tendenci potit a zapařovat, a váš problém se ještě násobí.

V čem přesně je existence zarostlých chloupků nejotravnější? 

Svědí, škrábou a vůbec nejsou příjemné

Chloupky ani nemusí zarůstat v nějakém velkém množství. Stačí jich jen pár a už začínají svědit. Nehledě k tomu, že škrábání se na intimních místech přinese přináší jen dočasnou úlevu. Otravné svědění se často za chvilku vrací ještě silnější.

Jakmile vás takto zarostlé chloupky postihnou, můžete zároveň zapomenout na sportování, které pocením problém ještě zhorší. Rovněž váš intimní život zarostlými chloupky pravděpodobně utrpí. 

Nedívá se na ně hezky

Váš sen o dokonale hladkých intimních partiích se rozplynul. Namísto sametové, rovné pokožky ji teď pokrývají červené, často hnisající pupínky, které mají do kýženého estetického efektu daleko. Vaše sebevědomí je na nule, za vzhled svých intimních partií se stydíte a raději byste se zavřeli doma před celým světem. 

Zarůstání chloupků v intimních partiích. Jak mu předcházet a jak jej řešit? obrázek 7

Zdravotní komplikace

Nejenže jsou zarostlé chloupky nehezké, ale mohou vám způsobit ještě celou řadu zdravotních komplikací, jako:

Záněty folikulů

Zarostlé chloupky často způsobují záněty vlasových folikulů, vedoucí k otokům a bolestivým hnisavým pupínkům. Vzniknout může i pseudofolikulitida, připomínající akné.

Infekce

Celý problém se ještě prohloubí, pokud se do zánětů a pupínků dostane infekce. Třeba i v důsledku nadběrného škrábání. Oblast pak může otéct, bolet ještě víc a v krajním případě může vše vést až k nutnosti lékařské péče.

Hyperpigmentace

Již jsme zmínili, že zánět může mít vliv i na pigmentaci pokožy. Opakované zarůstání chloupků tak vede i ke vzniku nevzhledných pigmentových skvrn.

Vznik jizev

Chronické zarůstání chloupků vede až k tvorbě jizev, zejména pokud jsou postižené oblasti často drážděny nebo škrábány.

Zkrátka a dobře, o zarůstající chloupky není v žádném ohledu co stát
Jejich trvalé odstranění laserem by tak mělo být prioritou pro všechny, kdo trpí zvýšeným rizikem jejich tvorby. Jste stále na pochybách? Přijďte k nám na nezávaznou konzultaci, kde se přesvědčíte!

Klasické metody odstraňování chloupků a jejich nedostatky

Drtivá většina lidí v boji s chloupky sáhne po některé z klasických metod. Nevědomky tak ale může riziko vzniku zarůstajících chloupků ještě zvýšit!

Nejpopulárnějšími metodami odstranění chloupků jsou: 

Holení žiletkou / strojkem

Bezpochyby nejrozšířenější způsob. Lidé jej volí pro jeho relativní snadnost, rychlost i bezbolestnost. Nevýhody? Chloupky začnou nanovo rašit již druhý den, můžete se tak holit stále dokola, trvale hladké kůže ale nikdy nedosáhnete. Špatným holením navíc vzrůstá riziko zarůstajících chloupků.

Vosková depilace

Bolestivá, ale na několik týdnů efektivní metoda, jak dosáhnout hladké pokožky. Depilační vosk nebo vosková páska se nanese na dané místo a poté se rychle strhne proti směru růstu chloupků. Na citlivé intimní partie nedoporučujeme!

Depilace cukrovou pastou

Funguje podobně jako vosková depilace, je ale považována za trochu šetrnější metodu. I tak ale není nejpříjemnější.

Mechanická nebo elektrická epilace

Existuje i řada komerčních epilátorů, ať již mechanických nebo elektrických, které dokáží zlikvidovat chloupek vytrhnutím či elektrickým výbojem. Na rozdíl od laseru ale po čase dochází k opětovné obnově chloupku, takže jde zase jen o krátkodobé řešení. Navíc není zcela bez bolesti, a to i u epilátorů navržených speciálně pro intimní oblast.

Zarůstání chloupků v intimních partiích. Jak mu předcházet a jak jej řešit? obrázek 9

Jak riziko vzniku zarostlých chloupků snížit

Anebo nic z toho neřešte
Sáhněte raději po laserové epilaci. Metodě, která vám ušetří čas, peníze i spoustu frustrace z marného boje se stále rostoucími chloupky!

Když už vás klasické metody frustrují….

Z výše uvedeného jasně vyvstává hlavní slabina klasických metod. V první řadě je to pouhá dočasnost, která je zřejmá u holení, ani další metody ale nenabídnou nic více, než jen pár týdnů klidu od chloupků.

Budete tak ztrácet čas opakovanými procedurami, utrácet za nové žiletky, depilační vosky, krémy, lotiony nebo salonní procedury a po čase nabydete dojmu, že udržení pokožky hladké je práce věru sisyfovská.

Nejhorší na tom všem je fakt, že proti zarůstání chloupků tak neuděláte nic. Riziko nijak nezmenšíte, naopak. S každým oholením a depilací vám jejich vznik nanovo hrozí.

Jedno špatné oholení, chloupek změní směr růstu, a problém je na světě. U depilací voskem, cukrem či domácím epilátorem zase hrozí, že takto oslabené chloupky se začnou kroutit a růst mimo přírodou vytyčený směr.

Co tedy na zarůstání chloupků funguje na sto procent? Pojďme si představit řešení jménem laserová epilace. 

Zarůstání chloupků v intimních partiích. Jak mu předcházet a jak jej řešit? obrázek 11

Laserová epilace představuje řešení na roky dopředu

Víte, jak epilace intimních partií laserem funguje?

Paprsek laseru z přístroje se váže na chloupky v ošetřované partii a mění se v intenzivní tepelnou energii, která chloupek dokonale spaluje, včetně cibulky zodpovědné za jeho stálé obnovování.

Jako jediná metoda tak nabízí opravdu trvalé řešení. V poměrně malé oblasti, jako jsou intimní partie, si jedno sezení laserové epilace zpravidla nevyžaduje více než 10-15 minut.

Ale pozor, laser dovede zničit pouze chloupky v růstové fázi, což nejsou vždy všechny, Pro plný efekt je tak třeba odhadem 5-6 opakovaných sezení oddělených několikatýdenními pauzami.

Dohromady tak procedura zabere několik měsíců, než se chloupky v intimní oblasti odstraní dokonale. To se vám může zdát jako dlouhá doba. Ale vězte, že jejím výsledkem může být až několik let bez dalšího trápení s chloupky.

A jedním z největších trápení, kterého vás laser zbaví, je právě zarůstání chloupků. Nezůstane vám zkrátka žádný chloupek, který by zarůstat mohl!

Nejlepší na tom je, jak šetrná je epilace laserem ve srovnání s jinými metodami. Moderní lasery jsou obvykle vybaveny profesionálním chlazením, citlivějším jedincům může specialista nabídnout i ztišující krém.

Na tak citlivém místě, jako jsou intimní partie, je třeba maximální šetrnosti. A právě laserová epilace je jejím ztělesněním. 

Tak co říkáte?
Několik krátkých sezení v příjemném prostředí moderního salonu? Nebo celý život holení, depilování a potenciálně i bojů se zarůstáním chloupků. Naše volba by byla jasná. Co ta vaše?

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

WeePie Cookie Allow cookie category settings icon

Nastavení souborů cookie
Níže si můžete vybrat, jaký druh cookies povolíte na tomto webu. Kliknutím na tlačítko „Uložit nastavení souborů cookie“ použijete svou volbu.

FunkčníNaše webové stránky používají funkční soubory cookie. Tyto soubory cookie jsou nezbytné k tomu, aby naše webové stránky mohly fungovat.

AnalytickéNaše webové stránky používají analytické soubory cookie, aby bylo možné analyzovat naše webové stránky a optimalizovat je pro účely a.o. použitelnost.

Sociální médiaNáš web umísťuje soubory cookie sociálních médií, aby vám ukázal obsah třetích stran, jako je YouTube a FaceBook. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

ReklamníNáš web umísťuje reklamní soubory cookie, aby vám zobrazoval reklamy třetích stran na základě vašich zájmů. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

JinéNaše webové stránky umisťují soubory cookie třetích stran z jiných služeb třetích stran, které nejsou analytické, sociální sítě ani reklama.

WeePie Cookie Allow close popup modal icon