Jak se zbavit chloupků na břiše a co jejich růst způsobuje?

Jak se zbavit chloupků na břiše a co jejich růst způsobuje? obrázek 1

Chlupaté břicho se toleruje u mužů, ale většina žen má zato, že jim na kráse nepřidává. Na pořadu dne je pak nejen otázka, jak se zbavit chloupků na břiše, ale i co za nadměrným růstem chloupků v této oblasti stojí. V následujícím článku se pokusíme odpovědět na obojí. 

Od řešení vážných příčin růstu chloupků je zde váš lékař. Od řešení chloupků samotných jsme tu my. Podstupte u nás epilaci laserem, která jako jediná dokáže chloupky zlikvidovat s trvalou platností.

Příčiny nadměrného růstu chloupků na břiše u žen

Tmavé chloupky na břiše může způsobit nadměrná produkce testosteronu

Testosteron je primárně mužský pohlavní hormon, vyskytuje se ale přirozeně i v ženském těle. V menším množství jej produkují vaječníky a především pak nadledviny.

Porucha funkce nadledvin může vést ke zvýšené produkci testosteronu, což se projevuje řadou fyzických změn.

Asi tou nejviditelnější je hirsutismus, tedy nadměrný růst chloupků v oblastech, kde to není pro ženy typické, jako je hrudník a břicho.

Mezi další projevy zvýšené hladiny testosteronu může patřit i akné, nepravidelná menstruace nebo nárůst svalů.

Lékařské řešení mohou představovat hormonální léčba, nasazené léků redukujících testosteron, a především pak cílená léčba příčiny. Nechtěných chloupků se mezitím můžete zbavovat jak klasickým holením a depilací, tak trvalejší epilací laserem

Jak se zbavit chloupků na břiše a co jejich růst způsobuje? obrázek 3

Zvýšená citlivost na androgeny, častá příčina chloupků na břiše u žen

Androgeny jsou skupina hormonů, které jsou často považovány za „mužské“ hormony, ale jsou přítomny i u žen. Nejznámější androgen je testosteron, jak již jsme uvedli výše.

U žen se androgeny vyskytují tedy v nižších hladinách než u mužů. I při těchto nižších hladinách nicméně mohou mít významný vliv na tělo. Každý organismus reaguje na hormony odlišně.

Některé ženy mohou mít geneticky danou vyšší citlivost na androgeny, takže i normální hladiny androgenů u nich mohou způsobit reakce, které jsou typičtější pro vyšší hladiny.

Zvýšená citlivost se může projevovat nadměrným růstem chloupků na břiše a obličeji, vznikem akné, nebo dokonce změnami v menstruačním cyklu.

Tento problém je nicméně lékařsky řešitelný a existuje řada léků, které účinky androgenů snižují. Příznaky, jako je růst chloupků, pak jde řešit například odstraněním chloupků laserem. 

Genetika a hormonální změny mají rovněž svůj vliv

Vedlejší účinky některých léků

Nadměrný růst chloupků může být způsoben i vedlejšími účinky některých léků, především těch, které mohou ovlivnit hormonální rovnováhu.
Samozřejmě ne všechny ženy reagují na tato léčiva stejným způsobem. Růst chloupků není průvodním jevem u všech pacientek a závisí na individuálních faktorech, jako jsou genetika a celkový zdravotní stav.

Nadváha a obezita. Jak souvisí s chloupky pod pupíkem?

Rovněž obezita a nadváha mohou hrát významnou roli v nadměrném růstu chloupků u žen, který může mít hned několik příčin.

Tukové buňky neslouží jen jako úložiště energie, ale mohou také aktivně vylučovat hormony a bioaktivní látky. U žen s nadváhou nebo obezitou tak může dojít k nadměrné produkci estrogenů a androgenů, což vede k hormonální nerovnováze.

Obezita je též často spojena s inzulinovou rezistencí, stavem, kdy buňky těla nereagují efektivně na inzulín. To může vést k zvýšeným hladinám inzulínu v krvi, v důsledku čehož jsou vaječníky stimulovány k produkci androgenů, jako je testosteron.

I když je inzulinová rezistence často spojována spíše s vypadáváním vlasů, vyšší hladiny androgenů mohou někdy naopak způsobit i nadměrný růst chloupků na těle.

Hormonální nerovnováha způsobená obezitou může vést i k nepravidelnostem v menstruačním cyklu, což může rovněž ovlivnit růst tělesného ochlupení. 

Jak se zbavit chloupků na břiše a co jejich růst způsobuje? obrázek 5

Syndrom polycystických ovarií (PCOS)

Syndrom polycystických ovarií je stav, při němž nejsou ženské reprodukční hormony v nerovnováze. Tato nerovnováha může vést k různým zdravotním problémům a symptomům.

Přesné příčiny PCOS nejsou zcela jasné. Vědci věří, že roli zde hrají faktory jako genetika a zvýšená hladina androgenů (mužských hormonů).

Ženy s PCOS často zaznamenávají nadměrný růst chloupků na těle, včetně oblastí, jako je břicho a hrudník. Růst chloupků patří ale spíše mezi menší komplikace ve srovnání s ostatními. PCOS způsobuje například také nepravidelné menstruace, problémy s plodností, sklony k nadváze, nebo zvýšené riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo vzniku karcinomu dělohy.

Léčba PCOS zahrnuje jak radikální změny životního stylu, tak hormonální terapii a v některých případech i chirurgický zákrok. Konkrétně nežádoucích chloupků se pak zbavíte třeba právě laserovou epilací. 

Cushingův syndrom

Cushingův syndrom je zdravotní stav, nastávající když je tělo dlouhodobě vystaveno vysokým hladinám hormonu kortizolu.

Důvody tohoto stavu mohou být různé, například nádory v oblasti nadledvin nebo hypofýzy mohou stimulovat vysokou produkci kortizolu, podobně ale může hladinu kortizolu zvýšit třeba léčba kortikosteroidy.

Mezi symptomy Cushingova onemocnění patří například právě zvýšený růst chloupků na neobvyklých místech, ale i změny ve fyzickém vzhledu, tloustnutí, změny nálad, vysoký krevní tlak a zvýšené riziko rozvoje cukrovky či osteoporózy.

Léčba závisí na příčině syndromu. Může jít o chirurgické odstranění nádoru, změnu medikace nebo radioterapii. V některých případech může být nutné užívat léky, které snižují produkci kortizolu.

Cushingův syndrom je vážný zdravotní stav, který vyžaduje lékařský dohled a léčbu a starosti o chloupky jsou v takovém případě až druhotné. Pokud vás ale chloupky trápí, pak může být řešením právě laserová epilace.

Chloupky na břiše mohou být symptomy některých vážných onemocnění, proto zamiřte nejprve ke svému lékaři! 

Co se likvidace chloupků samotných týče, od té jsme tu my
Bez bolesti, šetrně, trvale – tak odstraňuje chloupky náš epilační laser.

Jak se zbavit chlupů na břiše doma?

Repertoár boje s chloupky zahrnuje jak tradiční holení, tak i méně rozšířené techniky. Pojďme si představit pár možností, jak se můžete dát do boje s chloupky doma. 

Holení trvalé odstranění chloupků na břiše nepřinese

Holení, ať již žiletkou nebo strojkem je bezesporu nejrozšířenějším způsobem, jak se chloupků zbavit. Lidé jej volí pro jeho bezbolestnost i okamžitý účinek.

Nevýhody tohoto řešení jsou ale po pár dnech každému zkrátka zřejmé. Chloupky jsou zase zpátky. Pokud se tedy rozhodnete jít cestou opakovaného holení, připravte se na to, že mu budete muset obětovat opravdu hodně času.

Nesprávným holením také riskujete možné alergické reakce, pupínky nebo opravdu nepříjemný fenomén zarůstání chloupků

Depilace voskem

Hotové voskové pásky nebo speciální depilační vosk se nanesou na pokožku po směru růstu a proti směru strhnou.

To je v kostce metoda epilace voskem, která při správném provedení trhá chloupky i s kořínky a dopřeje vám tak až 6 týdnů hladké pokožky.

Proč tuto metodu tedy nevolí více lidí? Jednoduše proto, že jde ze všech metod o tu nejbolestivější. I když je vhodná pro celé tělo a relativně účinná, řada lidí se přes bolestivý pocit při stržení vosku zkrátka nepřenese. 

Depilace cukrovou pastou

Je historicky oblíbenou metodou boje s chloupky především na Blízkém Východě a muslimském světě. Její výhodou je, že je naprosto přírodní a směs cukrové pasty si lehce vyrobíte z domácích surovin.

V zásadě funguje tato metoda na úplně stejném principu jako depilace voskem. Rozdíl spočívá především v tom, že směs ztuhlé pasty se nestrhává proti směru, nýbrž po směru růstu chloupků. V důsledku toho je proces o něco méně bolestivý.

Také depilace cukrovou pastou vám dokáže zajistit hladkou pokožku na dobu zhruba 6 týdnů.

Krém na depilaci

Vydat se můžete také cestou speciálních depilačních krémů, které nanesete na pokožku, necháze chvíli působit a poté setřete a omyjete. Depilační krémy umí chloupky doslova rozpustit a částečně také oslabit, takže příště porostou slabší.

Trvalé řešení ale depilační krém nenabízí. Chloupky, byť oslabené, budou zkrátka růst znovu a znovu. Depilační krémy vám od nich uleví maximálně na několik dnů.

Epilace s pomocí strojku

Máme zde na mysli především domácí epilátory, typicky sestávající ze soustavy desítek mikropinzet, které chloupky v ošetřené partii vytrhávají.

Metoda je to relativně účinná, ale zároveň ne úplně příjemná. Zároveň není pouhým vytrhnutím chloupek zničen, jeho generativní cibulka zůstává a po pár týdnech může začít rašit nový chloupek. 

Vystavte nekončícímu holení stopku jednou provždy
Až desítky hodin volného času ročně, namísto zdlouhavých a leckdy bolestivých procedur. To vám nabídne epilace laserem.

Profesionální metody, jak zatočit s chloupky pod pupíkem a na břiše

Pro tyto metody nedoporučujeme pořizovat si žádné levné domácí přístroje a raději navštívit certifikovaný salon. Jedná se o dlouhodobější řešení než ta domácí a vyžadují nejen zkušenost specialisty, ale i kvalitu epilačních přístrojů.
Jak se zbavit chloupků na břiše a co jejich růst způsobuje? obrázek 7

Laserová epilace. Dlouhodobé řešení, jak odstranit chloupky na břiše

Při epilaci laserem vás ošetřuje výkonný lékařský laser, jehož pulz dokáže zlikvidovat chloupek tepelnou energií, a to včetně vlasové cibulky, která je za růst chloupků odpovědná.

Výsledkem je, že chloupek již zpátky nenaroste. Tento stav v případě kvalitně provedeného zákroku může trvat i několik let. Laserová epilace je proto právem považována za nejefektivnější ze všech současných procedur odstranění chloupků.

Mezi další výhody epilace laserem patří: 

Podle velikosti plochy, kterou si přejete ošetřit, trvá jedno sezení laserové epilace několik minut až několik desítek minut.

Jedno sezení dokáže zlikvidovat pouze tu část chloupků, která je právě v anagenní fázi růstu. Musíte počítat s tím, že je třeba opakovat 5-6 ošetření s několikatýdenními pauzami, během níž do anagenní fáze dospěje nová várka chloupků. Poté už zůstává vaše pokožka dokonale hladká. 

Elektrolýza a IPL epilace. Alternativa k laseru?

Elektrolýza a IPL epilace jsou též populárními metodami odstranění chloupků. Obě mají ale řadu nevýhod, které z nich činí horší volbu oproti laserové epilaci.

Elektrolýza

Při elektrolýze zasune přístroj tenkou kovovou jehlu do kůže a elektrický výboj z hrotu jehly následně zničí růstové centrum chloupku.

Tato metoda je velmi časově náročná, protože léčí každý chloupkový folikul zvlášť. To ji činí méně efektivní pro léčbu velkých oblastí, jako je třeba právě břicho.

Navíc je ve srovnání s laserovou epilací bolestivější, což může být pro některé pacienty problém.

Pro dosažení kompletního odstranění chloupků je také potřeba více sezení v porovnání s laserovou epilací.

IPL epilace

Technologie IPL (intenzivní pulsní světlo) využívá širokopásmové pulsní světlo k odstranění chloupků. Světlo je absorbováno pigmentem v chloupku, což způsobí jeho zničení, podobně, jako je tomu u laserové epilace.

IPL je nicméně proti laseru daleko méně přesné. Laserová epilace využívá jednotlivé, koncentrované laserové paprsky, které jsou efektivnější v cílení na folikuly chloupků. IPL někdy může místo chloupků poškodit a podráždit i okolní pokožku.

Moderní laser navíc umí ošetřit rozmanité typy pokožky i chloupků, zatímco IPL stále vyžaduje velký kontrast mezi světlou pokožkou a tmavým chloupkům.

Zvláště u velmi světlých, šedých nebo rudých chloupků a u tmavší či opálené pokožky je tedy jeho účinnost spíše nedostačující a je považována za horší způsob, jak se zbavit chloupků.

Nejlepší mechanický způsob, jak omezit růst chloupků na břiše je tedy laserová epilace

Růst chloupků na břiše může mít mnoho příčin. Některé jsou nepochybně frustrující, ale zdraví neškodné, další mohou představovat i hrozbu pro vaše zdraví. Jako první byste u nich tedy neměli řešit jen estetickou, ale především zdravotní stránku.

Pokud u vás ale nejde o vážnou o lékařskou záležitost, ale především o problém vzhledu, máte k dispozici více metod, jak se s ním vypořádat. 

Jak se zbavit chloupků na břiše a co jejich růst způsobuje? obrázek 9
Jen jedna ale může nabídnout výsledky, které trváním i účinkem předčí vše ostatní.
Laserová epilace

Objednat se do našeho salonu a sami zažít rozdíl, jakého tato procedura může dosáhnout – to můžete udělat hned teď.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

WeePie Cookie Allow cookie category settings icon

Nastavení souborů cookie
Níže si můžete vybrat, jaký druh cookies povolíte na tomto webu. Kliknutím na tlačítko „Uložit nastavení souborů cookie“ použijete svou volbu.

FunkčníNaše webové stránky používají funkční soubory cookie. Tyto soubory cookie jsou nezbytné k tomu, aby naše webové stránky mohly fungovat.

AnalytickéNaše webové stránky používají analytické soubory cookie, aby bylo možné analyzovat naše webové stránky a optimalizovat je pro účely a.o. použitelnost.

Sociální médiaNáš web umísťuje soubory cookie sociálních médií, aby vám ukázal obsah třetích stran, jako je YouTube a FaceBook. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

ReklamníNáš web umísťuje reklamní soubory cookie, aby vám zobrazoval reklamy třetích stran na základě vašich zájmů. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

JinéNaše webové stránky umisťují soubory cookie třetích stran z jiných služeb třetích stran, které nejsou analytické, sociální sítě ani reklama.

WeePie Cookie Allow close popup modal icon